Çeşme Seyahat Hakkında

Çeşme seyahat hakkında

1945 yıllarında sabah saatlerinde Çeşme Belediyesi altındaki otobüs yazıhanesinin önünden kalkan 2 otobüsten biri Çeşme’den yolcularını alıp, Ilıca’ya, daha sonra da Alaçatı’ya uğrayıp, İzmir yolculuğuna başlardı.Diğer otobüs ise; öğleden sonra İzmir’in Leblebici Hanından kalkar, Çeşme’ye doğru yol alırdı.

Çeşme, Ilıca ve Alaçatı halkını o yıllarda İzmir’e götürüp-getiren iki aracın sahipleri ise Sürücü ve Yoğurtçu’ların otobüsleriydi.

Daha sonraları Çeşme’de Turizme yönelik faaliyetler ve ulaşım hizmetlerine yansıyan gelişmeler başlayınca, birçok aile otobüs alıp, taşımacılık sektörüne katılmışlardır.

1945’lerde günde bir kez Çeşme’den İzmir’e, İzmir’den Çeşme’ye kalkan otobüslerle sağlanan ulaşım, günümüzde yazın 15-20 dakikada bir kışın 40-45 dakikada kalkan otobüslerle İzmir Otogar ve İzmir Üçkuyular olmak üzere gerçekleştirilmektedir.

Çeşme Seyahatin temel taşlarını oluşturacak asıl girişim ise; Çeşme Otobüs İşletmecilerinin bir araya gelerek, Mümin Ergen Başkanlığında 01.01.1986 yılında S.S. 18 Nolu Çeşme Otobüsçüler Kooperatifini kurmalarıdır.

Kooperatifleşmeden sonra, otobüsleri çağın gereklerine göre yenileyen Çeşme Seyahat artık Çeşme’den İzmir’e en kısa zamanda yolcularını taşıma hizmetini vermeye başlamıştır.

Günümüzde Çeşme’de 2, Ilıca ve Alaçatı’da 1, İzmir Üçkuyular ve İzmir Otogarda 1’er bilet kesilen yazıhanesi olmak üzere; toplam 6 yazıhane ve buralarda çalışan pek çok çalışanıyla ve de kooperatif bünyesinde çalışan birçok üyesiyle hizmet vermektedir.Nerelere Yolcu Taşıyoruz?


İzmir

Çeşme

Alaçatı

Ilıca

Urla